برجام برای صنعت کیف لپ تاپ کشور‌ایران چه کرد؟ – ۳

صنعت کیف لپ تاپ بعد از برجام

ولی صنعت کیف لپ تاپ پس از امضای توافق هسته‌ای توشه دیگر با رغبت شرکت‌های فرنگی برای حضور در کشور‌ایران مواجه شد . این قضیه خود را در قالب کیف لپ تاپ ارزان داخلی با کیف لپ تاپسازان خارجی نشان داد ; به‌طوری‌که در پی اجرای توافق هسته‌ای در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ , او‌لین قرارداد کیف لپ تاپیی بین جمهوری اسلامی ایران کیف لپ تاپ و پژو به امضا رسید . پس از تفاهم‌نامه سایپا و سیتروئن , هیوندایی و فولکس واگن با بخش سری و از کلیه مهمتر تفاهم‌نامه جدا رنو با سازمان توسعه و گسترش و بازسازی صنعت های جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید . در سال ۹۵ هم ضمن آنکه کیف لپ تاپسازان در ادامه جذب سرمایه‌های بیشتر و فعال سازی خطوط ایجاد قراردادهای نو خویش بودند , ولی توانستند ایجاد خود را ۴۵ درصد رویش دهند . حالا درصورتی که به‌نظر می‌رسد , صنعت کیف لپ تاپ توشه دیگر روی ریل رویش قرار گرفته است این پرسش موجود هست آیا برجام زمینه‌های یک رنسانس در صنعت کیف لپ تاپ را ساخت کرده یا این که این‌که شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که کیف لپ تاپسازان به وضعیت پیش از تشدید تحریم‌ها یعنی دوران طلایی تولید کیف لپ تاپ بازگردند؟

هر چند نظرات متفاوتی راجع‌به آینده صنعت کیف لپ تاپ با آماده شدن مسئله برجام وجود دارد ولی تمامی کارشناسان به‌صورت متفق‌القول معتقدند که برجام موقعیت و زمینه‌های خیر و خوبی را برای گسترش صنعت کیف لپ تاپ ساخت نموده است و کیف لپ تاپسازان می بایست مسیری صحیح را دراین مورد تعیین نمایند . این مسئله از آن‌رو اهمیت داراست که کیف لپ تاپسازان ایرانی بعد از سالیان انقطاع ارتباط با کیف لپ تاپسازان جهانی توانستند توشه دیگر فرآیند همیاری خود با کیف لپ تاپسازان جهانی را از رمز بگیرند ; به این ترتیب یکی از جدی‌ترین مشکلات کیف لپ تاپسازان که تامین مواد و قطعات از شرکت‌های کلیدی بود به‌واسطه از سرگیری دوباره ارتباط ها میسر شد . این زمینه یکی اتفاقات خوبی است که برای مجموعه صنعت کیف لپ تاپ انجام شده است .

از سمت دیگر , یکی از مشکل‌ها کیف لپ تاپسازان از حیطه تحریم‌ها عدم قابلیت و امکان گسترش محصول ها با شرکای فرنگی بود ; براین اساس بعداز برجام این بازدارنده نیز به‌نوعی به‌طور تدریجی در درحال حاضر برطرف شدن است . ولی دراین مورد , بیوک علیمرادلو , مشاور وزیر صنعت , معدن و تجارت در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» میگوید : برجام مسیر مشارکت‌های بین‌المللی در صنعت کیف لپ تاپ را هموار کرد که این شرایط مطلقا موجب توسعه زیرساختی و دور از شوخی این صنعت خواهد شد .

علیمرادلو با اشاره به شروط عقدقرارداد با کیف لپ تاپسازان خارجی از جمله داخلی‌سازی ۴۰ درصد , صادرات ۳۰ درصد و لزوم انتقال علم فنی به صنعت کیف لپ تاپ جمهوری اسلامی ایران , تیتر کرد : برجام توانست صنعت کیف لپ تاپ مرز و بوم را با کیف لپ تاپسازان جهانی صلح و آشتی دهد . طی ۱سال گذشته کیف لپ تاپسازان توانستند از روش شیوه‌های متعدد با کیف لپ تاپسازان خارجی شراکت نمایند و فعلا در ادامه آماده کردن امور اجرایی ساخت می‌باشند تا تولیدها نو خود را عرضه نمایند .

مشاور وزیر صنعت و معدن با تاکید بر این که کیف لپ تاپسازی جزء او‌لین صنایعی بود که توانست از موقعیت کنسل تحریم‌ها بهره ببرد تاکید می کند که به‌واسطه سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته باید مرکز ها تحقیق و گسترش فعال‌سازی شود تا صنعت کیف لپ تاپ به اهداف اساسی‌ خود که همان ایجاد تحولی دورازشوخی درین صنعت است دست پیدا کند .

در حالی که مشاور وزیر صنعت حالت را برای ایجاد یک رنسانس در کیف لپ تاپسازی مرزوبوم آماده می‌بیند , اما کارشناسان معتقدند که برجام زمینه‌های رویش را آماده کرده است اما سیاست‌های در پیش گرفته شده پس از تحریم‌ها نشان از آن دارااست که تغییرات جدی و ساختاری در ساخت کیف لپ تاپ صورت نخواهد گرفت . به یقین این نوع , تصمیمات وزارت صنعت , معدن و تجارت بعداز برجام هم تغییری جدی با گذشته نداشته است ; به این ترتیب تیم این سیاست‌ها موجب میشود که وضعیت صنعت کیف لپ تاپ به عصر قبلی از تحریم‌ها بازگردد . دراین باره , فربد زاوه , متخصص کیف لپ تاپ در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با تایید تاثیر برجام بر صنعت کیف لپ تاپ تاکید دارااست که مجموع سیاست‌ها بعداز برجام نشان از آن داراست که مسیر برگشت به تیراژ ساخت بالا در صنعت کیف لپ تاپ انگیزه قرار گرفته است اکنون آنکه اهدافی زیرا تغییرات زیرساختی در این صنعت به‌صورت جدی دنبال نشده است .

زاوه بابیان این که تا‌هنگامیکه قراردادهای امضا شده در صنعت کیف لپ تاپ اجرایی نشود نمیتوان نظر نهایی بخشید , می گوید : یکی از موضوعات دارای اهمیت پس از لغو تحریم‌ها این است که معین شود صنعت کیف لپ تاپ قرار است به کجا برسد و چه کند؟ تاکنون کسی به‌این پرسش پاسخ دورازشوخی نداده است و این‌که در نهایت می بایست معلوم شود صنعت کیف لپ تاپ به‌واسطه مشارکت‌هایش قرار است به کارخانه‌های تولید برندهای دیگر تبدیل شود یا تلاش دارااست برندی جهانی شود؟

او در جواب به‌این سوال می گوید : سیاست‌هایی که دنبال شده نشان از آن دارااست که کیف لپ تاپسازی میهن در یک ورژن غیردقیق راهی را دنبال می‌نماید که ترکیه در پیش گرفت . هر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *